MM3Z15VT1GX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 93
Datasheet
Zener Diode 15 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
MM3Z15VT1GX
DigiKey Part Number
1727-MM3Z15VT1GXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-MM3Z15VT1GXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-MM3Z15VT1GXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM3Z15VT1GX
Description
DIODE ZENER 15V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 11 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
300 mW