HPZR-C5V6-QX
DigiKey Part Number
1727-HPZR-C5V6-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-HPZR-C5V6-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-HPZR-C5V6-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPZR-C5V6-QX
Description
DIODE ZENER 5.6V 682MW SOD123W
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 682 mW ±5% Surface Mount SOD-123W
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
600 µA @ 3.3 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
175°C (TJ)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
682 mW
Impedance (Max) (Zzt)
63.6 Ohms