HPZR-C53X
DigiKey Part Number
1727-HPZR-C53XTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-HPZR-C53XCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-HPZR-C53XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPZR-C53X
Description
DIODE ZENER 53V 962MW SOD123W
Detailed Description
Zener Diode 53 V 962 mW ±5% Surface Mount SOD-123W
Category
Impedance (Max) (Zzt)
62.54 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 45 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Power - Max
962 mW