GANE1R8-100QBAZ
DigiKey Part Number
1727-GANE1R8-100QBAZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-GANE1R8-100QBAZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-GANE1R8-100QBAZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GANE1R8-100QBAZ
Description
GANE1R8-100QBA/SOT8091/VQFN7
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 100A (Tc) 65W (Tc) Surface Mount 25-VQFN (4x6)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 21mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+6V, -4V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2500 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
65W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
25-VQFN (4x6)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.8mOhm @ 40A, 5V