GANB4R8-040CBAZ
DigiKey Part Number
1727-GANB4R8-040CBAZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-GANB4R8-040CBAZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-GANB4R8-040CBAZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GANB4R8-040CBAZ
Description
GANB4R8-040CBA/SOT8086/WLCSP22
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 20A (Ta) 13W (Ta) Surface Mount 22-WLCSP (2.1x2.1)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15.8 nC @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
40V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
887 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
13W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
22-WLCSP (2.1x2.1)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.8mOhm @ 10A, 5V