GAN190-650FBEZ
DigiKey Part Number
1727-GAN190-650FBEZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-GAN190-650FBEZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-GAN190-650FBEZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GAN190-650FBEZ
Description
650 V, 190 MOHM GALLIUM NITRIDE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 11.5A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank DFN5060-5
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 12.2mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2.8 nC @ 6 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+7V, -1.4V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
96 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DFN5060-5
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 3.9A, 6V