GAN063-650WSAQ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nexperia USA Inc.
In Stock: 175
Datasheet
N-Channel 650 V 34.5A (Tc) 143W (Tc) Through Hole TO-247-3
Nexperia cascode GaN FETs
GAN063-650WSAQ
DigiKey Part Number
1727-GAN063-650WSAQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GAN063-650WSAQ
Description
GANFET N-CH 650V 34.5A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GAN063-650WSAQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1000 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
143W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
60mOhm @ 25A, 10V