BZX8450-C6V2-QVL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 1 525
Datasheet
Zener Diode 6.2 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB
BZX8450-C6V2-QVL
DigiKey Part Number
1727-BZX8450-C6V2-QVLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8450-C6V2-QVL
Description
DIODE ZENER 6.2V 250MW TO236AB
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BZX8450-C6V2-QVL Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
TO-236AB
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms