BZX84-C8V2,215 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX84-C8V2,215 |
Description | DIODE ZENER 8.2V 250MW TO236AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 8.2 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BZX84-C8V2,215 Models |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 700 nA @ 5 V |
Series | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -65°C ~ 150°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±5% | Supplier Device Package TO-236AB |
Power - Max 250 mW | Base Product Number |