BZX84-A4V3,215
DigiKey Part Number
2156-BZX84-A4V3,215-954-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-A4V3,215
Description
DIODE ZENER 4.3V 250MW TO236AB
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.3 V 250 mW ±1% Surface Mount TO-236AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84-A4V3,215 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±1%
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
250 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms