BZX79-C4V3,143
DigiKey Part Number
BZX79-C4V3,143-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79-C4V3,143
Description
DIODE ZENER 4.3V 400MW ALF2
Detailed Description
Zener Diode 4.3 V 400 mW ±5% Through Hole ALF2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Power - Max
400 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms