BZX79-B9V1,143
DigiKey Part Number
1727-4670-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-4670-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79-B9V1,143
Description
DIODE ZENER 9.1V 400MW ALF2
Detailed Description
Zener Diode 9.1 V 400 mW ±2% Through Hole ALF2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±2%
Power - Max
400 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms