BZX79-B75,133
DigiKey Part Number
1727-6138-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-6138-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79-B75,133
Description
DIODE ZENER 75V 400MW ALF2
Detailed Description
Zener Diode 75 V 400 mW ±2% Through Hole ALF2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 52.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±2%
Power - Max
400 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
255 Ohms