BZX384-C3V3-QX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 47
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 81
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 8 211
Zener Diode 3.3 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
BZX384-C3V3-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX384-C3V3-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384-C3V3-QX
Description
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms