BZX384-C2V4,115
DigiKey Part Number
1727-1640-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1640-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1640-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384-C2V4,115
Description
DIODE ZENER 2.4V 300MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.4 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX384-C2V4,115 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
300 mW