BZX384-B75-QF
DigiKey Part Number
1727-BZX384-B75-QFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX384-B75-QFCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX384-B75-QFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384-B75-QF
Description
DIODE ZENER 75V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 75 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 52.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
255 Ohms