BZX384-B16-QX is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 9 870
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Rohm Semiconductor
Zener Diode 16 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
BZX384-B16-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX384-B16-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384-B16-QX
Description
DIODE ZENER 16V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 11.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms