BZX384-A6V8X | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1727-BZX384-A6V8XTR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX384-A6V8X |
Description | DIODE ZENER 6.8V 300MW SOD323 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 6.8 V 300 mW ±1% Surface Mount SOD-323 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 8 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V |
Series | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Part Status Discontinued at DigiKey | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±1% | Supplier Device Package SOD-323 |
Power - Max 300 mW | Base Product Number |