BZT52-B8V2X is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 5 386
Datasheet
Zener Diode 8.2 V 590 mW ±1.95% Surface Mount SOD-123