BAS40-04W,115 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BAS40-04W,115 |
Description | DIODE ARR SCHOT 40V 120MA SOT323 |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 1 Pair Series Connection 40 V 120mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BAS40-04W,115 Models |
Category | Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
Manufacturer Nexperia USA Inc. | Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 40 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Diode Configuration 1 Pair Series Connection | Qualification AEC-Q100 |
Technology Schottky | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Package / Case SC-70, SOT-323 |
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 120mA (DC) | Supplier Device Package SOT-323 |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 40 mA | Base Product Number |