BAS40-04-QR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 11 220
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
Panjit International Inc.
Diode Array 1 Pair Series Connection 40 V 120mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BAS40-04-QR
DigiKey Part Number
1727-BAS40-04-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BAS40-04-QRCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BAS40-04-QRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40-04-QR
Description
DIODE ARR SCHOTTKY 40V TO-236AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction
150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Qualification
AEC-Q100
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
120mA
Supplier Device Package
TO-236AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 A