74LVC4066PW-Q100J
DigiKey Part Number
1727-74LVC4066PW-Q100JTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-74LVC4066PW-Q100JCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-74LVC4066PW-Q100JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74LVC4066PW-Q100J
Description
IC SW SPST-NOX4 10OHM 14TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Circuit IC Switch 1:1 10Ohm 14-TSSOP
Category
Charge Injection
7.5pC
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
8pF
Series
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
5µA
Digi-Reel®
Crosstalk
-56dB @ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Switch Circuit
SPST - NO
Grade
Automotive
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
1:1
Qualification
AEC-Q100
Number of Circuits
4
Mounting Type
Surface Mount
On-State Resistance (Max)
10Ohm
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply, Single (V+)
1.65V ~ 5.5V
Supplier Device Package
14-TSSOP
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
3.9ns, 5ns
Base Product Number
-3db Bandwidth
500MHz