74LVC240APW,118
DigiKey Part Number
1727-6675-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-6675-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-6675-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74LVC240APW,118
Description
IC BUFF 1.2V/3.6V 20-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
74LVC240APW,118 Models
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
1.2V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Surface Mount
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)