74LVC1G53DC-Q100H is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 9 000
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 937
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 1 558 755
Similar
Texas Instruments
Texas Instruments
In Stock: 252
1 Circuit IC Switch 2:1 10Ohm 8-VSSOP
74LVC1G53DC-Q100H
DigiKey Part Number
1727-74LVC1G53DC-Q100HTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-74LVC1G53DC-Q100HCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-74LVC1G53DC-Q100HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74LVC1G53DC-Q100H
Description
IC SWITCH SPDT X 1 10OHM 8VSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
-3db Bandwidth
300MHz
Manufacturer
Charge Injection
7.5pC
Series
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
6pF
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
5µA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Switch Circuit
SPDT
Grade
Automotive
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
2:1
Qualification
AEC-Q100
Number of Circuits
1
Mounting Type
Surface Mount
On-State Resistance (Max)
10Ohm
Package / Case
8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width)
Voltage - Supply, Single (V+)
1.65V ~ 5.5V