74HC2G66DC-Q100H
DigiKey Part Number
1727-74HC2G66DC-Q100HTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74HC2G66DC-Q100H
Description
IC SWITCH SPST-NOX2 70OHM 8VSSOP
Detailed Description
2 Circuit IC Switch 1:1 70Ohm 8-VSSOP
Category
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
20ns, 27ns
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
-3db Bandwidth
200MHz
Series
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
1µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Crosstalk
-60dB @ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Switch Circuit
SPST - NO
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
1:1
Number of Circuits
2
On-State Resistance (Max)
70Ohm
Package / Case
8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width)
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
3Ohm
Supplier Device Package
8-VSSOP
Voltage - Supply, Single (V+)
2V ~ 10V