NHD-5.7-640480WF-CTXL #-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Display Visions
In Stock: 0
Datasheet
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SSD1963 (8-Bit, RGB) 5.7" (144.78mm) 640 x 480 (VGA)
NHD-5.7-640480WF-CTXL #-T
DigiKey Part Number
NHD-5.7-640480WF-CTXL#-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-5.7-640480WF-CTXL #-T
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 5.7"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Viewing Area
118.20mm W x 88.70mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
640 x 480 (VGA)
Part Status
Obsolete
Interface
SSD1963 (8-Bit, RGB)
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Size
0.18mm W x 0.18mm H
Touchscreen
Resistive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
5.7" (144.78mm)