NHD-4.3-480272MB-ATXL-CTP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Focus LCDs
In Stock: 0
Datasheet
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 4.3" (109.22mm) 480 x 272
10 Tips for Proper Display Handling from our Quality team
Mounting Bracket Advantages for TFT Displays
NHD-4.3-480272MB-ATXL-CTP
DigiKey Part Number
NHD-4.3-480272MB-ATXL-CTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-4.3-480272MB-ATXL-CTP
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 4.3"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Viewing Area
95.04mm W x 53.86mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
480 x 272
Part Status
Obsolete
Interface
Parallel, 24-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color
Controller Type
FT5307
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)