NHD-3.5-320240MB-ASXV-CTP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Focus LCDs
In Stock: 29
Datasheet
Similar
Focus LCDs
In Stock: 9
Datasheet
In Stock: 23
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 3.5" (88.90mm) 320 x 240
10 Tips for Proper Display Handling from our Quality team
Mounting Bracket Advantages for TFT Displays
NHD-3.5-320240MB-ASXV-CTP
DigiKey Part Number
NHD-3.5-320240MB-ASXV-CTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-3.5-320240MB-ASXV-CTP
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)
Viewing Area
70.08mm W x 52.56mm H