NHD-2.4-240320CF-BSXV-FT
DigiKey Part Number
757-NHD-2.4-240320CF-BSXV-FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.4-240320CF-BSXV-FT
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.4"
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 2.4" (60.96mm) 240 x 320
Category
Viewing Area
48.96mm W x 36.72mm H
Packaging
Tray
Interface
SPI
Controller Type
ST7789Vi
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Resistive
Dot Pitch
0.15mm W x 0.15mm H
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)