NHD-10.1-HDMI-A-RSXV is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Newhaven Display Intl
In Stock: 7
Datasheet
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color HDMI 10.1" (256.54mm) 1024 x 600
10 Tips for Proper Display Handling from our Quality team
Newhaven HDMI TFT Modules | Digi-Key Daily
NHD-10.1-HDMI-A-RSXV
DigiKey Part Number
NHD-10.1-HDMI-A-RSXV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-10.1-HDMI-A-RSXV
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 10.1"
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-10.1-HDMI-A-RSXV Models
Category
Viewing Area
222.72mm W x 125.28mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - White
Packaging
Tray
Dot Pixels
1024 x 600
Part Status
Obsolete
Interface
HDMI
Display Type
TFT - Color
Controller Type
ADV7611
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Diagonal Screen Size
10.1" (256.54mm)