NHD-1.91-176176B
DigiKey Part Number
757-NHD-1.91-176176B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-1.91-176176B
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED - 1.91"
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module OLED 8-Bit, Parallel, I2C, SPI 1.91" (48.51mm) 176 x 176
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-1.91-176176B Models
Category
Dot Pixels
176 x 176
Interface
8-Bit, Parallel, I2C, SPI
Packaging
Box
Controller Type
SSD1333
Part Status
Active
Dot Size
0.05mm W x 0.18mm H
Display Type
OLED
Dot Pitch
0.07mm W x 0.20mm H
Diagonal Screen Size
1.91" (48.51mm)
Base Product Number
Viewing Area
35.29mm W x 35.30mm H