NHD-1.69-160128G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Newhaven Display Intl
In Stock: 150
Datasheet
Graphic LCD Display Module Transflective Red, Green, Blue (RGB) OLED Parallel, Serial 1.69" (42.93mm) 160 x 128
Full Color OLED Glass - Intro & Demonstration
NHD-1.69-160128G
DigiKey Part Number
NHD-1.69-160128G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-1.69-160128G
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED RGB 1.69"
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-1.69-160128G Models
Category
Viewing Area
35.58mm W x 28.86mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Dot Pixels
160 x 128
Packaging
Tray
Interface
Parallel, Serial
Part Status
Obsolete
Controller Type
SEPS525
Display Type
OLED
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transflective
Base Product Number
Diagonal Screen Size
1.69" (42.93mm)