NHD-0420DZ-FL-YBW-33V3
DigiKey Part Number
NHD-0420DZ-FL-YBW-33V3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-0420DZ-FL-YBW-33V3
Description
LCD MOD 80DIG 20X4 TRANS YLW/GRN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Character Display Module Transflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - Yellow/Green Parallel 98.00mm x 60.00mm x 14.00mm
Category
Viewing Area
76.00mm L x 25.20mm W
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - Yellow/Green
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
3.3V
Part Status
Active
Dot Size
0.55mm W x 0.55mm H
Number of Characters
80.0
Interface
Parallel
Display Format
20 x 4
Controller Type
Character Format
5 x 8 Dots
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Type
STN - Super-Twisted Nematic
Text Color
Blue
Display Mode
Transflective
Background Color
Green
Character Size
4.75mm H x 2.95mm W
Base Product Number
Outline L x W x H
98.00mm x 60.00mm x 14.00mm