NHD-0108FZ-FL-YBW-33V3
DigiKey Part Number
NHD-0108FZ-FL-YBW-33V3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-0108FZ-FL-YBW-33V3
Description
LCD MOD 8DIG 8X1 TRANSFL YLW/GRN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Character Display Module Transflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - Yellow/Green Parallel 84.00mm x 44.00mm x 13.50mm
Category
Viewing Area
64.50mm L x 16.40mm W
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - Yellow/Green
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
3.3V
Part Status
Active
Dot Size
1.25mm W x 1.30mm H
Number of Characters
8.0
Interface
Parallel
Display Format
8 x 1
Controller Type
Character Format
5 x 8 Dots
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Type
STN - Super-Twisted Nematic
Text Color
Blue
Display Mode
Transflective
Background Color
Green
Character Size
10.75mm H x 6.45mm W
Base Product Number
Outline L x W x H
84.00mm x 44.00mm x 13.50mm