NELM-30/40/00-40-90-F
DigiKey Part Number
1672-NELM-30/40/00-40-90-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NELM-30/40/00-40-90-F
Description
LED MOD NEU WHITE ROUND 4000K
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules LED Module - White, Neutral Round, Plug and Play
Category
Temperature - Test
55°C
Manufacturer
New Energy
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
33.7V, 34.6V
Packaging
Bulk
Current - Max
750mA, 1.1A
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
90
Type
LED Module
Viewing Angle
86°
Color
White, Neutral
Size / Dimension
88.20mm Dia
CCT (K)
4000K
Height
30.00mm
Configuration
Round, Plug and Play
Light Emitting Surface (LES)
61.30mm Dia