NSC5318C-40M
DigiKey Part Number
644-NSC5318C-40MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-NSC5318C-40MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-NSC5318C-40MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSC5318C-40M
Description
XTAL OSC TCXO 40.0000MHZ SMD
Detailed Description
40 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 3.3V 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NSC5318C-40M Models
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±2ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)
2mA
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)