NSC5153A-32.768K
DigiKey Part Number
644-NSC5153A-32.768KTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-NSC5153A-32.768KCT-ND - Cut Tape (CT)
644-NSC5153A-32.768KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSC5153A-32.768K
Description
OSC XO 32.768KHZ CMOS 1.8V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.8V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)
32µA
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)