UEI15-050-Q48N-C
DigiKey Part Number
811-1867-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UEI15-050-Q48N-C
Description
DC DC CONVERTER 5V 15W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 3A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
UEI15-050-Q48N-C Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
86%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.10" L x 0.96" W x 0.32" H (27.9mm x 24.4mm x 8.1mm)
Current - Output (Max)
3A