PAH-28/12.5-D24NB-C
DigiKey Part Number
811-3065-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAH-28/12.5-D24NB-C
Description
DC DC CONVERTER 28V 350W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 12.5A 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PAH-28/12.5-D24NB-C Models
Category
Power (Watts)
350 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
92.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
9-DIP Module, 1/2 Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
12.5A