IRQ-12/8.3-T110PVF-C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Murata Power Solutions Inc.
In Stock: 15
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 8.3A 57.6V - 160V Input
Murata’s IR Series DC-DC Power Converters for Industrial and Rail
IR Series
IRQ-12/8.3-T110PVF-C
DigiKey Part Number
811-3283-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRQ-12/8.3-T110PVF-C
Description
DC DC CONVERTER 12V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
100 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
87.4%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
57.6V
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
8.3A