RDE5C1H102J0K1H03B
DigiKey Part Number
490-8632-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDE5C1H102J0K1H03B
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RDE5C1H102J0K1H03B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)