LQW32FT2R7M0HL
DigiKey Part Number
490-LQW32FT2R7M0HLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQW32FT2R7M0HLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQW32FT2R7M0HLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW32FT2R7M0HL
Description
FIXED IND 2.7UH 975MA 220 MOHM
Detailed Description
2.7 µH Shielded Wirewound Inductor 975 mA 220mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
220mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
200MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Saturation (Isat)
975mA
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)