LQW32FT2R2M8HL
DigiKey Part Number
490-LQW32FT2R2M8HLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQW32FT2R2M8HLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQW32FT2R2M8HLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW32FT2R2M8HL
Description
FIXED IND 2.2UH 960MA 70 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Wirewound Inductor 960 mA 70mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
200MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.2A
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)