LQW32FT1R6M8HL
DigiKey Part Number
490-LQW32FT1R6M8HLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQW32FT1R6M8HLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQW32FT1R6M8HLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW32FT1R6M8HL
Description
FIXED IND 1.6UH 1A 60 MOHM SMD
Detailed Description
1.6 µH Unshielded Wirewound Inductor 1 A 60mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
270MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.5A
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)