GRT1555C1H1R0CA02D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 53 734
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 239 696
Datasheet
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
YAGEO
In Stock: 426
KEMET
TDK
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
Walsin Technology Corporation
1 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
GRT1555C1H1R0CA02D
DigiKey Part Number
490-GRT1555C1H1R0CA02DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT1555C1H1R0CA02D
Description
CAP CER 1PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRT1555C1H1R0CA02D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)