GRM21BZ71C106KE15L
DigiKey Part Number
490-GRM21BZ71C106KE15LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRM21BZ71C106KE15LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRM21BZ71C106KE15LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM21BZ71C106KE15L
Description
CAP CER 10UF 16V X7R 0805
Detailed Description
10 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
GRM21BZ71C106KE15L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)