GCM216R71H102JA37D
DigiKey Part Number
490-GCM216R71H102JA37DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM216R71H102JA37D
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GCM216R71H102JA37D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)