GCM188R71H273KA55J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 21 202
Datasheet
0.027 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
GCM188R71H273KA55J
DigiKey Part Number
490-GCM188R71H273KA55JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM188R71H273KA55J
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GCM188R71H273KA55J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)