GCM188R71H223JA37J
DigiKey Part Number
490-GCM188R71H223JA37JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM188R71H223JA37J
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
GCM188R71H223JA37J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)