LS10-13B12R3
DigiKey Part Number
2725-LS10-13B12R3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LS10-13B12R3
Description
AC/DC CONVERTER 12V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 830mA 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Category
Power (Watts)
10 W
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
82%
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Through Hole
Type
Open Frame
Package / Case
6-SIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.26" L x 0.59" W x 0.68" H (32.0mm x 15.1mm x 17.2mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
830mA
Load Regulation
±1.5%